Projekt ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej

Chociaż prace nad projektem ustawy o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej z dnia 31 sierpnia 2022 r. („Ustawa”) najprawdopodobniej utknęły w martwym punkcie na etapie opiniowania, projekt ten nadal nie został skasowany, a zgodnie z jego założeniami Ustawa ma zacząć obowiązywać już od dnia 1 stycznia 2023 roku. Pomimo tego, że dotrzymanie przewidzianego w projekcie terminu wydaje się znacząco utrudnione z uwagi na aktualny stopień zaawansowania prac legislacyjnych, dotychczasowa praktyka władzy ustawodawczej nie pozwala na jednoznaczne wykluczenie możliwości wejścia w życie Ustawy na początku nadchodzącego roku. W tym kontekście wciąż aktualne pozostają rozważania nad szeregiem kontrowersyjnych rozwiązań przewidzianych w przepisach Ustawy, do tej pory niezmienionych w wersji projektu opublikowanej na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji. Najważniejsze zmiany przewidziane w Ustawie obejmują kwestie związane z wprowadzeniem do systemu prawnego szczególnych rozwiązań, które mogą skutkować naruszeniem podstawowych wolności i praw obywatelskich.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 pkt 1) i pkt 2) Ustawy przewidziane jest wprowadzenie do polskiego porządku prawnego dwóch „stanów” specyficznego funkcjonowania organów administracji publicznej – tj. „stanu pogotowia” oraz „stanu zagrożenia”. Stosownie do brzmienia art. 27 ust. 2 Ustawy w okresie obowiązywania stanu pogotowia lub stanu zagrożenia organy administracji publicznej działają w dotychczasowych strukturach organizacyjnych państwa i w ramach przysługujących im kompetencji, z zastrzeżeniem przepisów Ustawy, co zdaje się klasyfikować wyżej wskazane „stany” jako pewien rodzaj nowych stanów nadzwyczajnych, pozbawionych jednak podstaw konstytucyjnych.

Powyższe ma o tyle doniosłe znaczenie, że stan pogotowia oraz stan zagrożenia w myśl przepisów Ustawy mają być wprowadzane na podstawie rozporządzenia odpowiednio ministra właściwego ds. wewnętrznych lub zarządzenia wojewody, dla obszaru województwa (stan pogotowia) oraz rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów (stan zagrożenia), w którym to rozporządzeniu (lub zarządzeniu) właściwy organ określi szczegółowy zakres zadań, realizowanych w związku z wprowadzeniem danego stanu, uwzględniając rodzaj zagrożenia oraz rozwiązania przyjęte w celu minimalizacji skutków tego zagrożenia.

Co więcej w czasie trwania stanu zagrożenia, jak również w czasie trwania wskazanego w Konstytucji RP stanu klęski żywiołowej, na podstawie art. 31 Ustawy Prezes Rady Ministrów (art. 31 ust. 1) oraz minister, do zakresu działania którego należy zapobieganie skutkom stanu zagrożenia lub stanu klęski żywiołowej lub ich usuwanie (art. 31 ust. 2), uzyskują uprawnienie do wydawania szerokiemu zakresowi podmiotów wiążących poleceń w celu odpowiednio przeciwdziałania zaistniałemu zagrożeniu lub skutkom klęski żywiołowej, lub ich usunięcia – w drodze decyzji administracyjnej, podlegającej natychmiastowemu wykonaniu. W świetle powyższego istotne znaczenie ma fakt, iż zgodnie z art. 31 Ustawy w zakres podmiotów, które będą podlegać wyżej wskazanym poleceniom wchodzą nie tylko podmioty funkcjonalnie podległe Prezesowi Rady Ministrów takie jakorgany administracji rządowej, państwowe osoby prawne, organy samorządu terytorialnego, samorządowe osoby prawne oraz samorządowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, ale także – przedsiębiorcy. Taka konstrukcja przepisów dozwalałaby zatem organom administracji publicznej na ingerowanie w swobodę przedsiębiorczości oraz prawa i wolności obywateli posiadających status przedsiębiorców, bez jednoczesnego wprowadzenia konstytucyjnego stanu nadzwyczajnego w przypadku obowiązywania wyłącznie stanu zagrożenia w rozumieniu Ustawy.

Warto także wskazać, że chociaż przepisy Ustawy precyzują maksymalny termin, na który właściwe organy administracji mogą wprowadzić stan pogotowia lub stan zagrożenia – tj. 30 dni z możliwością ewentualnego ich przedłużenia, Ustawa jednocześnie nie zawiera przepisów charakterystycznych dla konstytucyjnych stanów nadzwyczajnych, które zakazują ponownego wprowadzenia danego „stanu” przez określony okres po ustaniu pierwotnie określonego czasu jego trwania. W tym kontekście organy władzy publicznej zyskają możliwość nieustannego i w praktyce nieograniczonego wprowadzania tych szczególnych stanów funkcjonowania państwa, których obowiązywanie wiązać się będzie z pewnym zakresem ograniczeń konstytucyjnych wolności.

Przepisy Ustawy przewidują wiele innych specyficznych rozwiązań, takich jak np. uchylenie dotychczasowej ustawy o stanie klęski żywiołowej, zredukowanie odpowiedzialności odszkodowawczej państwa za działania podejmowane w okresie obowiązywania stanów nadzwyczajnych, ograniczenie wymogów stosowania ustawy – Prawo zamówień publicznych w odniesieniu do działań lub prac niezbędnych „dla celów przeciwdziałania zagrożeniom” oraz określenie zasad realizowania obrony cywilnej w stanie zagrożenia bezpieczeństwa Państwa.

Wiele przepisów zaproponowanych w projekcie Ustawy zawiera rozwiązania, których zgodność z Konstytucją RP należy podawać w wątpliwość. Z uwagi na obecny stopień zaawansowania prac legislacyjnych warto jednak mieć na względzie, że te najbardziej kontrowersyjne rozwiązania mogą zostać ostatecznie zmienione, tak żeby ryzyko naruszenia praw i wolności obywatelskich zostało zminimalizowane.

Ślubowanie aplikantów adwokackich

W środę 14 grudnia 2022 r. odbyła się coroczna uroczystość ślubowania aplikantów adwokackich, w czasie której nasze prawniczki, Justyna Dulewicz oraz Monika Niechoda, dołączyły do grona członków Izby warszawskiej. Serdecznie gratulujemy naszym aplikantkom oraz życzymy sukcesów i powodzenia na dalszej drodze zawodowej!

Nowelizacja Kodeksu Karnego podpisana przez Prezydenta RP

W dniu 2 grudnia 2022 r. Prezydent RP podpisał kontrowersyjną w środowisku prawniczym ustawę nowelizującą Kodeks Karny. Projekt ustawy w zakresie przepadku został przez nas uprzednio omówiony pod linkiem https://gkwlegal.pl/projektowane-zmiany-w-kodeksie-karnym-przepadek-pojazdu/.  Nowelizacja wprowadza m.in. przewidzianą w pierwotnym projekcie ustawy instytucję obligatoryjnego przepadku pojazdu lub jego równowartości w przypadku prowadzenia pojazdu pod wpływem środka odurzającego lub w stanie nietrzeźwości – chyba że zawartość alkoholu w organizmie sprawcy była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu.

W toku procesu legislacyjnego wprowadzono zmianę w zakresie obliczania równowartości prowadzonego pojazdu – za równowartość pojazdu w pierwszej kolejności ma uznawać się wartość pojazdu określoną w polisie ubezpieczeniowej na rok, w którym popełniono przestępstwo. Dopiero w sytuacji braku polisy przyjmowana będzie średnia wartość rynkowa pojazdu ustalona na podstawie dostępnych danych, bez powoływania biegłego.

Ustawa w zakresie przepadku pojazdu wchodzi w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia. Ustawa nie została dotychczas opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Implementacja dyrektywy Omnibus – nowelizacja ustawy o prawach konsumenta i niektórych innych ustaw

Dobiega końca proces legislacyjny mający na celu implementację do krajowego porządku prawnego uchwalonej 27 listopada 2019 r. tzw. dyrektywy Omnibus (Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniająca dyrektywę Rady 93/13/EWG z 5 kwietnia 1993 r., dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 98/6/WE, dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2005/29/WE oraz dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/83/UE w odniesieniu do lepszego egzekwowania i unowocześnienia przepisów UE dotyczących ochrony konsumenta).

Na posiedzeniu w dniu 1 grudnia 2022 r. Sejm przyjął poprawki Senatu do projektu nowelizacji. Ustawa zostanie teraz przedłożona do podpisu Prezydentowi RP.

Wprowadzane rozwiązania prawne mają za zadanie wzmocnić ochronę konsumentów m. in. poprzez poprawę skuteczności egzekwowania ich praw. Postulowane jest również zwiększenie transparentności rynku e-commerce. Większość zmian dotyczy przedsiębiorców działających online, ale nie zabrakło także nowych obowiązków dla podmiotów prowadzących działalność stacjonarną, telesprzedaż i sprzedaż katalogową.

Nowelizacja obejmie ustawy o prawach konsumenta, o ochronie konkurencji i konsumentów, o informowaniu o cenach towarów i usług, a także kodeks wykroczeń. Ze względu na szeroki zakres projektowanych zmian, poniżej uwzględniono jedynie najważniejsze z nich.

Ustawodawca postanowił objąć większą ochroną konsumentów zawierających umowy poza lokalem przedsiębiorstwa. Umowy dotyczące usług finansowych, zawarte podczas wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę, której celem lub skutkiem jest promocja oraz zawieranie umów z konsumentami, będą nieważne z mocy prawa. Regulacja ma ochronić konsumentów przed szybkim i nieprzemyślanym zawieraniem tego rodzaju umów.

Rozszerzony zostanie także obowiązek informacyjny spoczywający na przedsiębiorcach obsługujących internetowe platformy handlowe. Najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość, dostawca internetowej platformy handlowej będzie zobowiązany przekazać konsumentowi ogólne informacje dotyczące głównych parametrów decydujących o plasowaniu przedstawionych ofert oraz względnym znaczeniu tych parametrów w porównaniu z innymi parametrami.

Definicja plasowania znajdzie się w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Pojęcie będzie rozumiane jako „przyznawanie określonej widoczności produktom lub wagi nadawanej wynikom wyszukiwania przez przedsiębiorców udostępniających funkcję wyszukiwania internetowego w formie, w jakiej  zostało przedstawione, zorganizowane lub przekazane niezależnie od wykorzystanych środków technologicznych”.

Konsument będzie musiał także zostać należycie poinformowany o tym, czy zawiera umowę z przedsiębiorcą, a jeżeli nie – o tym, że do umowy nie będą miały zastosowania przepisy dotyczące ochrony konsumentów.

Podjęto również kroki w celu uwiarygodnienia opinii o oferowanych produktach i usługach. Za istotne informacje w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym będą uważane informacje o tym, czy i w jaki sposób przedsiębiorca umożliwiający dostęp do wystawionych przez konsumentów opinii o produktach zapewnia, aby publikowane opinie pochodziły od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go nabyli. Co więcej, to na przedsiębiorcach będzie spoczywał obowiązek weryfikowania opinii konsumentów o produktach.

Ponadto, w każdym przypadku informowania o obniżeniu ceny towaru lub usługi, obok informacji o obniżonej cenie, przedsiębiorca będzie miał obowiązek poinformowania konsumenta o najniższej cenie tego towaru lub usługi obowiązującej w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.

To ostatnie rozwiązanie obecnie generuje najwięcej pytań i trudności interpretacyjnych. Sposób realizacji obowiązku zostanie szczegółowo uregulowany w drodze rozporządzenia, którego treść nie jest na ten moment znana.

Na skutek poprawki Senatu nowelizacja wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Jest to zmiana względem pierwotnego projektu ustawy nowelizującej, który zakładał 14-dniowe vacatio legis.