22.05.2024
Ochrona Kierowców i Motorniczych w Transporcie Publicznym – Podsumowanie Pierwszego Roku
czytaj więcej
📣W październiku 2024 r. Rada Ministrów przyjęła Strategię migracyjną Polski na lata 2025-2030, w której deklaruje uszczelnienie warunków dostępu do krajowego rynku pracy.Równolegle Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje nową ustawę o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która teoretycznie ma wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.
📣GŁÓWNE ZAŁOŻENIA
Ustawa ma zastąpić regulację ustawy o promocji zatrudnienia dotyczą zasad powierzania pracy cudzoziemcom, czyli uzyskiwania zezwoleń na pracę, pracę sezonową, powierzanie pracy na podstawie oświadczenia.
Główne założenia projektowanej ustawy obejmują szereg istotnych zmian:
Projekt zakłada także uproszczenie niektórych etapów procedury powierzania pracy cudzoziemcom. Z pewnością rezygnacja z testu rynku pracy, czy elektronizacja postępowań są zmianami w dobrym kierunku. Wątpliwości budzi natomiast ograniczenie możliwości zatrudnienia do umowy o pracę. W pozostałym zakresie, rozwiązania zawarte w projekcie są podobne do aktualnych, określonych w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia.
📣PLANOWANY TERMIN WEJŚCIA W ŻYCIE
Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Prace legislacyjne są jeszcze na etapie ministerialnym. Projekt nie został jeszcze skierowany do Sejmu. Kiedy ustawa weszłaby w życie, w toczących się postępowaniach administracyjnych, do czasu ich zakończenia, stosowane będą przepisy dotychczasowe. Ponadto, przepisy przejściowe zakładają stosowanie nowych przepisów do zezwoleń na pracę i oświadczeń o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. W mojej ocenie, cudzoziemcy zatrudnieni obecnie w oparciu o umowy cywilnoprawne, będą mogli wykonywać pracę na ich podstawie do czasu wygaśnięcia zezwoleń na pracę wydanych na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia.
📣NASZA REKOMENDACJA
Koszty pracodawców zatrudniających cudzoziemców na umowach cywilnoprawnych do czasu obowiązywania aktualnych zezwoleń na pracę nie wzrosną. Pracodawcy korzystający z tej formy zatrudnienia lub współpracujący z agencjami pracy tymczasowej, powinni dokonać oceny kosztów związanych z ewentualną opłacalnością zatrudniania cudzoziemców w przyszłości na podstawie umów o pracę. Do ewentualnego rozważenia byłoby złożenie wniosków o wydanie zezwoleń na pracę przed końcem roku 2024, tak by zastosowanie miały do nich dotychczasowe przepisy.
Prace legislacyjne nad projektem nadal trwają. Ostateczny kształt regulacji może na każdym etapie ulec zmianie. Monitorujemy ten proces.
15.11.2024, Agnieszka Skowron, Małgorzata Mieleszko
wspólnik, radca prawny
radca prawny
22.05.2024
czytaj więcej