Ochrona Kierowców i Motorniczych w Transporcie Publicznym – Podsumowanie Pierwszego Roku

📣 Mija rok od momentu, w którym kierowcy oraz motorniczy w transporcie publicznym zostali objęci ochroną przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych. 9 czerwca 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym oraz ustawy o transporcie kolejowym, mająca na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa wśród pracowników komunikacji miejskiej czy kolei.

📣 Nowe przepisy przyznają kierowcom i motorniczym status funkcjonariusza publicznego podczas wykonywania obowiązków służbowych na zasadach określonych w Kodeksie karnym. Oznacza to, że ich nietykalność cielesna i godność osobista są teraz chronione prawem w sposób szczególny. Ataki fizyczne oraz znieważenia wobec kierowców są ścigane z oskarżenia publicznego, co przenosi ciężar ścigania i oskarżania sprawców na Policję oraz Prokuraturę, zwalniając kierowców z konieczności samodzielnego dochodzenia swoich praw.

Czy kierowcy odczuwają zmiany?

📣 Pierwsze statystyki i analizy pokazują, że zmiany te już przynoszą pozytywne efekty – liczba ataków zarówno fizycznych, jak i werbalnych ze strony pasażerów lub osób postronnych wyraźnie spadła. Zwiększone poczucie bezpieczeństwa poprawia warunki pracy i wpływa na pewność siebie pracowników transportu publicznego. Nowy status umożliwia im bardziej skuteczne egzekwowanie przepisów i reagowanie na sytuacje awaryjne.

📣 Dodatkowo, nadanie statusu funkcjonariusza publicznego wpływa na postrzeganie zawodu kierowcy jako bardziej odpowiedzialnego i istotnego dla społeczeństwa. To z kolei buduje większe zaufanie pasażerów i poprawia komunikację oraz współpracę na linii kierowca-pasażer.

📣 Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy może również pomóc w zatrzymaniu obecnych pracowników oraz przyciągnięciu nowych osób do branży transportu publicznego.

To krok milowy w podnoszeniu standardów bezpieczeństwa i ochrony pracowników transportu publicznego.

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych

Co się zmieni?

🌍 Miasta powyżej 100 tys. mieszkańców oraz miasta wchodzące w skład Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii będą zobowiązane inwestować wyłącznie w zeroemisyjne autobusy i trolejbusy (elektryczne lub wodorowe) w celu świadczenia usług komunikacji miejskiej. Umowy przewozowe będą mogły być zawierane wyłącznie z podmiotami posiadającymi takie pojazdy.

🌍 Jednostki samorządu terytorialnego poniżej 50 tys. mieszkańców będą zwolnione z obowiązku wykorzystywania elektrycznych lub gazowych pojazdów do realizacji zadań publicznych.

Dlaczego wspomniane zmiany są tak ważne?

🌍 Dane z 2022 roku pokazują, że aż 24% spośród 74 gmin nie realizowało żadnego zadania publicznego z wykorzystaniem floty pojazdów na poziomie wymaganym ustawą, natomiast tylko 6 jednostek realizowało w ten sposób więcej niż 7 zadań publicznych. Dodatkowo, należy wskazać, że 85% powiatów oraz 56% województw, nie realizuje żadnego zadania publicznego z wykorzystaniem floty pojazdów na poziomie wymaganym ustawą. Pandemia COVID i agresja Rosji na Ukrainę utrudniły samorządom pozyskiwanie środków na rozwój ekologicznej floty.

🌍 Celem zmian jest ograniczenie emisji CO2, poprawa jakości powietrza i zdrowia publicznego. Dzięki nowym przepisom zmniejszy się emisja pyłów PM, tlenków azotu i zanieczyszczenia hałasem, co przełoży się zarówno na zdrowie mieszkańców, jak i spowolnienie zmian klimatycznych.

🌍 Wymienione działania to krok w realizacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) przyjętego przez Radę Ministrów w kwietniu 2021 roku.